Kurumsal Üyeler, Hoşgeldiniz

Türk Yoğun Bakım Derneği

  • +90 (212) 292 9270
  • +90 (533) *** ****
  • [email protected]
  • Gümüşsuyu Mah. İnönü Cad. No:53 Kat:4 Beyoğlu

Firma Puanı

Sayfa görüntülüme : 845

Firma Hakkında

DERNEK TARİHÇESİ

Prof.Dr.Cemalettin Öner’in başkanlığında, Prof.Dr. Sadi Sun, Prof.Dr.Seyhan Çelikoğlu, Prof.Dr.Cemil Barlas, Prof.Dr.Umur Kaya, Prof.Dr.Hüsamettin Kerim Gökay, Prof.Dr.Faruk Or, Prof.Dr.Abdülkadir Erengül, Doç.Dr.Yıldız Köse, Doç.Dr.Beyhan Özden, Doç.Dr.Göksel Kalaycı, Doç.Dr.Kutay Akpir, Doç.Dr.Edip Kürklü, Uzm.Dr. Dikmen Dolar, Uzm.Dr.Tuğrul Denkel 7 Kasım1978 Salı günü İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kürsüsünde Sn. Prof. Dr. Cemalettin Öner’in başkanlığında ilk toplantılarını yaparak "Yoğun Tedavi ve Bakım Derneğini" kurmuşlardır.


Aynı dönemde Avrupa’da da birçok ülke ulusal yoğun bakım derneklerini kurma aşamasındaydılar. 

Dünya Yoğun Bakım Federasyonu (World Federation for Intensive/Critical Care) ile yoğun ilişkiler içersinde olan ve bu teşkilatta Türk delegesi olarak görev yapan Prof. Cemalettin Öner, Yoğun bakımla ilgilenen çalışma arkadaşları ile Türkiye’de de Yoğun bakım derneğinin kurulması gerekliliğini ortaya koymuşlardır. 

Bu dernek, dünyada gelişen ve örgütlenmeye başlayan yoğun bakım çalışmalarına ülkemizin de katılmasını sağlayarak, yoğun bakım çalışmalarını gerçekleştiren ülkelerin arasında bu konuda söz sahibi olmak ve sesini duyurmak için gerekli olan asgari şartı yerine getirmek amacıyla kurulmuştur.